Informacje oraz porady na temat odpowiedzialnego grania

Hazard istnieje już na polskim rynku od jakiegoś czasu i cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Wiele osób uważa to za formę rozrywki, podczas gdy inni bardzo poważnie podchodzą do tego typu rozrywki. Dlatego też niektórzy ludzie są zawodowymi hazardzistami i zarabiają na życie grając, co nierzadko powoduje również uzależnienia. Wiele osób myśli, że nie mogą się uzależnić, że to tyczy jedynie innych, bardziej podatnych oraz nieposiadających silnej woli ludzi. W tym artykule postaramy się przedstawić problemy związane z hazardem, ich oznaki oraz na co zwracać uwagę. Dowiesz się również co należy robić, jeśli Twój przyjaciel posiada problemy z hazardem.

Przyczyny problemów z hazardem

Hazard to tak naprawdę trudny temat, ponieważ każdy może się od niego uzależnić Powodów tego uzależnienia jest wiele. Przekonanie, że uzależnienie od hazardu jest domeną jedynie ludzi chciwych jest wysoce błędne. Jakie są powody uzależnienia od hazardu? Kiedy grasz pojawia się nagły przypływ adrenaliny, co wyzwala więcej emocji oraz utożsamiane jest przez grającego z potencjalnymi wygranymi. Dla niektórych hazard okazać się może również sposobem na uniknięcie problemów oraz prowadzić do uzależnień podobnych do tych od alkoholu i narkotyków. Bardzo częstym powodem problemu z hazardem jest również kwestia finansowa — ludzie wydając prawdziwe pieniądze tracą je oraz lądują w jeszcze większych problemach.

Najczęstsze objawy problemów z hazardem

Każdy przypadek problemów z hazardem jest wyjątkowy, ale dopatrzyć można się również pewnych cech szczególnych, wspólnych dla każdego uzależnionego. Poniżej znajdziesz listę najczęstszych znaków uzależnienia od hazardu:

Najczęstsze objawy problemów z hazardem, których należy szukać u innych:

Najczęstsze objawy, które należy szukać u siebie:

Jak uzyskać pomoc?

Pierwszą pomoc uzyskać możesz już podczas przebywania na danej stronie internetowej, w której grasz. Część bukmacherów wspiera bowiem możliwość samowykluczenia się z gry oraz „wakacji od gry”, podczas których niemożliwe będzie zalogowanie się do konta. Istnieje również wiele instytucji, które oferują pomoc osobom uzależnionym od hazardu. Oczywiście ważne jest, aby wiedzieć jak pomóc sobie i najbliższym. Jeśli tylko odnosisz wrażenie, że coś jest nie tak, zatrzymaj się z grą, przemyśl sytuacje i podejmij działanie. Prawdopodobnie zdawać będzie Ci się, że jesteś w stanie wszystko kontrolować, co bardzo często jest uczuciem złudnym.

Jeśli nie możesz zrezygnować z gry, nie bój się poprosić o pomoc. Uzależnienie od hazardu jest jak każde inne — nie jest łatwo je pokonać, szczególnie samemu. Oto niektóre organizacje, które mogą Ci pomóc:

Doradztwo na temat odpowiedzialnego grania

Wiele osób, które uprawiają hazard myśli, że grają odpowiedzialnie, mając wszystko pod kontrolą — co nie zawsze jest do końca prawdziwe. Możemy zaoferować Ci kilka wskazówek, jak uprawiać hazard bardziej bezpiecznie i w odpowiedzialny sposób.

Jaka może być najlepsza rada dotycząca hazardu? Po pierwsze zawsze staraj się grać jedynie dla zabawy. Większość osób tracących pieniądze nie widzi tego jako dużego problemu. Jeśli zaczynasz się martwić i przestajesz się dobrze bawić, to prawdopodobnie czas najwyższy na rzucenie obstawiania. Dobrą metodą okazać może się ustalenie limitów wydawanych pieniędzy i czasu, który chcesz zainwestować w hazard. Jeśli trzymasz się założonych limitów, mało prawdopodobnym będzie to, że jesteś osobą uzależnioną. Pamiętaj - nigdy, ale to nigdy nie pożyczaj pieniędzy tylko po to, żeby grać. Bądź uczciwy wobec siebie i innych i proś o pomoc, jeśli jej potrzebujesz.

top