Ustawa Hazardowa, a Najnowsze Polskie Przepisy

Przed rokiem 2017, hazard w Polsce działał w oparciu o nieaktualne, wymagające poprawy przepisy. Wszystko zmieniła wchodząca w życie 1 kwietnia 2017 nowelizacja ustawy hazardowej, która wprowadziła szereg zmian nie tylko w przypadku zakładów bukmacherskich, ale także gier hazardowych: automatów, pokera i innych. Chcesz dowiedzieć się co dalej z automatami do gier i polskim rynkiem bukmacherskim? Sprawdź, co zmieniła nowa ustawa hazardowa już teraz!

Nowa Ustawa Hazardowa Z Dnia 1 Kwietnia 2017

Ustawa hazardowa zakazała wszystkim bukmacherom nieposiadającym licencji Ministerstwa Finansów w Polsce

1 kwietnia 2017 roku weszła w życie nowelizacja ustawy hazardowej z 2009 roku, obejmując swoim działaniem nie tylko polski rynek bukmacherski, ale także gry losowe, automaty do gier oraz poker. Najbardziej kontrowersyjnym rezultatem wyżej wymienionej ustawy była delegalizacja wszystkich bukmacherów nieposiadających licencji wydanej przez Ministra Finansów Rzeczypospolitej Polskiej. Co to oznacza w praktyce?

Nowa ustawa o grach hazardowych natychmiastowo zdelegalizowała najbardziej popularne w naszym kraju serwisy, sprawiając, że jedynie firmy posiadające odpowiednią licencję mogą być spokojne o swoją przyszłość. Równocześnie z nową ustawą hazardową postał także rejestr domen zakazanych, do którego wprowadzane zostały wszystkie firmy, które nie zdążyły dostosować się do nowych wymagań. Co więcej, za blokowanie zagranicznych, nielegalnych serwisów odpowiedzialne zostały firmy realizujące płatności, a także dostawcy usług internetowych.

Hazard W Polsce Po 1 Kwietnia, Czyli Monopol Państwa

Pamiętać należy, że prowadzenie zakładów bukmacherskich jedynie za zgodą państwa nie było jedynym rezultatem nowej ustawy hazardowej. Zgodnie z nowymi zapisami, państwo polskie zdelegalizowało wszystkie kasyna online prowadzące działalność w oparciu o sieć Internet. Od daty wejście w życie, zgodnie z polskim prawem, istnieć może jedynie jedno kasyno, które w całości i wyłącznie kontrolowane będzie przez państwo. W przypadku kasyn naziemnych, ich liczba została ograniczona i dokładnie określona odpowiednimi zapisami, a działalność oparta na podstawie stosownych pozwoleń.

Ustawa Antyhazardowa: Po Co Te Wszystkie Zmiany?

W teorii, oficjalna odpowiedź na wszystkie wprowadzone zmiany jest dość prosta – dla dobra grających. Państwo, mając na celu dobro swoich obywateli, miało na celu poprawę poziomu bezpieczeństwa grających, zabezpieczając ich także przed konsekwencjami skarbowymi, w przypadku angażowania się w nielegalne gry hazardowe.

W praktyce? Po wejściu ustawy w życie, największe, najbardziej popularne i atrakcyjne serwisy zostały zdelegalizowane oraz musiały zawiesić swoją działalność. Ilość dostępnych na rynku serwisów zmalała, co z kolei przełożyło się na niższą konkurencyjność usług, a następnie – atrakcyjność ofert. Jak każdy rynek, również i rynek bukmacherski podlega tym samym zasadom ekonomicznym – popytu i podaży. Na szczęście, część zdelegalizowanych bukmacherów rozpoczęła długi proces ubiegania się o polską licencję, a sytuacją na rynku w 2020 roku wygląda zdecydowanie lepiej.

Co Dalej Z Automatami Do Gier, Czyli Konsekwencje Prowadzenia Gry W Nielegalnych Serwisach

Konsekwencje zakłady w stronach internetowych nieposiadającym polskiej licencji

Zgodnie z nowymi przepisami, każda osoba, która świadomie, bądź też nieświadomie prowadzi grę hazardową w serwisach nieposiadających polskiej licencji, podlegać będzie grzywnie 120 stawek dziennych, bądź też karze pozbawienia wolności do 3 lat. Co więcej, powyższa kara może być łączona, co skutkować będzie i karą więzienia, i karą pieniężną.

Dlatego też, bardzo istotnym jest upewnienie się, że uprawiając hazard na terenie polski robisz to wyłącznie za pośrednictwem legalnie działających firm. W przypadku zakładów bukmacherskich, należy upewnić się, że serwis, w którym zarejestrujesz swoje konto posiada licencję wydaną przez Ministerstwo Finansów Rzeczypospolitej Polskiej. Jak to sprawdzić? Legalny bukmacher posiadał będzie odpowiedni zapis na swojej stronie internetowej, który zlokalizowany będzie w dolnej części witryny. Alternatywnie, informację tą uzyskasz kontaktując się z biurem obsługi klienta danej firmy, a także za pośrednictwem Rejestru Domen Zakazanych.

Skutki Nowej Polskiej Ustawy Hazardowej

Jednym z podstawowych założeń nowej ustawy hazardowej było zwiększenie wpływów do budżetu państwa. Niestety, stan ten jest trudny do ocenienia, głównie ze względu na ciągłe próby oferowania usług poprzez zagraniczne serwisy, które zasłaniają się niejednoznacznymi przepisami. Jest to jednak domena serwisów internetowych, zarówno bukmacherskich, jak i kasyn. Dla własnego bezpieczeństwa zalecamy grę jedynie w 100% legalnych serwisach, posiadających odpowiednie licencje.

Z drugiej strony, poprzez delegalizację zagranicznych firm, polscy bukmacherzy odnotowali zwiększoną ilość nowych klientów i (nawet dwukrotny) wzrost popularności. Wraz z poprawą jakości życia w Polsce, ilość osób zainteresowanych hazardem stale rośnie, dlatego spodziewać należy się, że trend ten utrzyma się w przyszłości.

Podsumowując, poprawki wprowadzone 1 kwietnia 2017 roku wprowadziły szereg zmian, na zawsze zmieniając polski rynek bukmacherski. Z dniem wejścia w życie, wszystkie firmy, które nie posiadały licencji wydanej przez Ministra Finansów Rzeczypospolitej Polskiej zostały zdelegalizowane oraz umieszczone w nowo powstałym Rejestrze Domen Zakazanych. Zmiana ta przyniosła ze sobą wiele dobrego, m.in. poprawiając poziom bezpieczeństwa oraz wpływy do państwowego budżetu, zamiast do zagranicznych serwisów.

top